Od 1981 roku – a więc już 30 lat temu, wyjechaliśmy z mężem Krzysztofem z Warszawy na wieś. Obydwoje absolwenci Instytutu Historii Sztuki UW latami odtwarzaliśmy gospodarstwo rolne w Godkach ( 20 km na płn.– zach. od Olsztyna). Tu wychowywała się trójka naszych dzieci.
Jesteśmy współzałożycielami Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”, a od 1991 roku mamy atest gospodarstwa ekologicznego. W jego skład wchodzi ziemia orna, pastwiska, łąki, kawałek lasu i staw. Oprócz tego dom rodzinny, dom gościnny – Oficyna, zabudowania gospodarcze oraz stodoła częściowo zaadaptowana na praownię rękodzielniczo-artystyczną.
Uprawiamy głównie zboża i ziemniaki, a także dużo różnorodnych warzyw, ziół i owoców. Obecnie hodujemy już tylko konia, kilka kóz, owcę, różnorodny drób, psy i koty. Produkty z gospodarstwa przeznaczone są na potrzeby domowników, licznych gości i jako pasza dla zwierząt.
Od dwudziestu lat równolegle z rolnictwem prowadzimy działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży terenu naszej gminy, Olsztyna, innych dużych miast. Edukacja ta oparta jest przede wszystkim na doświadczeniu, a nie tylko na przekazywaniu informacji. Dotyczy świata natury, wsi, kultury tradycyjnej. Przekazujemy naszym gościom to czego sami uczyliśmy się przez lata w tym miejscu. To czego zwykle nie znajdują oni w szkole, kulturze popularnej, a często nawet i w rodzinie z powodu zerwanych więzi międzypokoleniowych.
Nasza działalność edukacyjna to autorskie „zielone szkoły”, wakacje letnie i ferie zimowe. Pracujemy również z młodzieżą poprzez powołane przez nas lokalne Stowarzyszenie Zielona Gmina.
Pracujemy również z dorosłymi organizując warsztaty dla stażystów psychologii U.W., studentów S.G.G.W., Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, nauczycieli i wychowawców, osób zainteresowanych szeroko rozumianą edukacją środowiskową i kulturową w naturze.
W kilku osobowym zespole opracowaliśmy materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć w gospodarstwach ekologicznych. Są one przeznaczone zarówno dla nauczycieli i wychowawców, jak i zainteresowanych rolników. W formie 7 zeszytów zostały one wydane w 2002 roku przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”.
Fundacja „Zielone Płuca Polski” uhonorowała nas w 1995 roku nagrodą „za działalność na rzecz szerzenia idei humanizmu ekologicznego”.
Gospodarstwo położone jest poza wsią, wśród pól i lasów. Do dyspozycji gości oddajemy duży, całoroczny dom gościnny – Oficynę: 7 pokoi, 5 łazienek, obszerną kuchnię i werandę, a także pracownię z kołami garncarskimi i piecem ceramicznym.
Proponujemy rodzinną atmosferę, domową kuchnię opartą o produkty z gospodarstwa, prosty dom zatopiony w pięknej przyrodzie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz